Archive | Dernek

Çevre Dostu Çocuklara Ödül

TEMİZ Çevre Derneği’nce (TÇD) geleneksel hale getirilen ve ana teması ‘Temiz Çevre’ olan ilkokul ve temiz çevre ödül töreniortaokullar arasında düzenlenen ‘resim’, ‘fotoğraf’, ‘şiir’ ve ‘kompozisyon’ dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Sosyal Tesisleri’ndeki ödül töreninin sunumunu Aslı Altan üstlendi. TÇD Başkanı Remziye Kartal Rosenblat törendeki konuşmasında, İl Milli Eğitim Müdürlüğü-TÇD işbirliğinde başlatılan yarışmaya her geçen yıl okul ve öğrenci katılımının arttığına dikkati çekti. Rosenblat, “Amacımız; çocuklarımıza küçük yaşta çevre bilincini aşılamak. Destek veren okulların yönetici, öğretmen ve öğrencilerine, velilere teşekkür ediyorum” dedi.

Törene katılan öğrenci ve aileleri sonuçlar açıklanırken heyecan dolu anlar yaşadı. İlk resim dalında eserleri dereceye giren öğrencilerinin isimleri anons edildi. Yarışmada il merkezi ve ilçelerdeki özel ve devlet okullarından 32 öğrencinin eserleri birincilik, ikincilik, üçüncülük, mansiyon ödüllerine layık görüldü.

TÇD Başkanı Remziye Rosenblat ile yönetim kurulu üyeleri başarılı öğrencilere madalya, para ödülünün yanı sıra çeşitli hediyeler verdi. Remziye Kartal Rosenblat, “Yarışmaya çok sayıda eser gönderildi, derecelendirmekte oldukça zorlandık. Her eser bizi oldukça duygulandırdı, gelecek için ümitlendirdi. Bu yıl ki konumuz ‘Doğa Bize Ne Veriyor’ oldu. Çocuklarımız duygu, düşünce ve hayallerini kâğıtların üzerine resim, kompozisyon ve şiir olarak yansıttı” dedi.

Ödüllerini alan çocuklar ise gelecek yıl tekrar yarışmaya katılacaklarını söyledi.

[Facebook] [Twitter] [Windows Live] [Yahoo!] [Email]

Posted in Aktivite Duyuruları, Çevre Haberleri, Dernek0 Comments

Temiz Çevre Derneği 05.05.2019 Tarihli Toplantı Notları

05.05.2019 tarihinde LTK Tenis Klubünde buluşuldu. Börekler, kekler, kahvaltılıklar eşliğinde güzel bir kahvaltı yapıldı. Aslı Altan söz ltkalarak; bu yılki yarışmanın seçmelerinin yapıldığını ve dereceye girenlere bilgi verildiğini, ödül dağıtımının 01.06.2019 tarihinde saat 14.00’de Akdeniz Üniversitesi Sosyal Tesisleri küçük konferans salonunda yapılacağını açıkladı. Ayrıca kendisi tarafından derneğimiz adına üretmiş olduğu ahşap çiçekli panoları dağıttı. Bağış amacı ile gerekirse satılabileceğini belirtti.

Leyla Cihan söz alarak İstanbul’da açılan yeni hava limanı hakkındaki gözlemlerini dile getirdi. Hava limanında tüm işçiliklerin düşük kalitede olduğunu, otobüs durak ve apron mesafeleri ile valizlerin alındığı mesafelerin çok uzak olduğunu, bu yüzden uçak saatlerine yetişemeyen pek çok yolcu bulunduğunu belirtti. Murat Altan devam ile “Havis” isimli şirketin işlettiği otobüslerin 21.-TL karşılığında Zeytinburnu ve Taksim dağıtım noktalarına kadar yolcuları taşıdığını, Avrupa Yakasındaki bu mesafenin 1,5 saat kadar sürdüğünü belirtti.

Ayşe Topaç Kent Konseyi Toplantısına katıldığını ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı yetkilisi biyolog Elif Hanım’ın açıklamalarının korkutucu olduğunu belirtti. Antalya sahil şeridinde denizin ısınması sebebiyle Kızıldeniz’den Süveyş Kanalından geçerek gelen sıcak deniz balıkları olan Aslan Balığı ile Balon Balığının çok zehirli olduğu, bu balıkların vücuda dokunması neticesinde şok geçirilip ölünebileceğini, suyun ısınması sebebiyle çok fazla miktarda denizanası ürediğini, suyun sıcaklığının düşmesi durumunda bu canlıların üremeyeceğini, ancak suyun sıcaklığı düşmediği için üreme periyotlarının da sıklaştığını belirtti. Pierre Rosenblat söze devamla; iklim değişikliği sebebiyle suyun ısınması sonucunda hem Cebelitarık hem de Süveyş Kanalından normalde okyanuslarda yaşayan köpekbalığı türlerinin Akdenize geçtiğini belirtti.

Aslı Altan 2018 yılında Türk Deniz Araştırmaları Vakfının konferansına katıldığında edindiği bilgilere göre ” Dünya 2 derece ısındığında buz tabakalarının erimesi sebebiyle okyanusların ısınması ve kar örtüsünün azalması sonucu oluşacaktır. Bunun sonucunda deniz seviyesinin yükselmesi, canlıların uyum sağlamasına vakit kalmayan ani iklim değişiklikleri meydana gelecektir. Dünya 4 derece ısındığında ise kıyı kentleri sular altında kalacak ve içilebilir temiz su sıkıntısı ile birlikte canlı varlıkların uyum sağlayamayacağı sıcak hava dalgaları oluşup insan nüfusunun büyük kısmı yok olacaktır. ” dedi.
Kamil Topaç söz alarak “Konyaaltında denize girdikleri yerde poşet atığı zannettikleri şeylerin çok büyük ve daha önce hiç tanık olmadıkları ölü denizanası olduğunu öğrendiklerini” belirtti.

Ortak dile getirilen kaygı ile “turist sayısındaki artışın biyokirliliği artırdığı, özellikle tam arıtma yapılamaması sebebiyle sular vasıtası ile denize karışan biyolojik atıkların aslan balığı, balon balığı, deniz kestanesi, deniz çıyanı, denizanası gibi canlılar için beslenme zincirinde zenginlik oluşturup yılda iki kez üreyen canlıların sürekli olarak ve daha sık zamanlarda ürediğinin tespit edildiği, mavi bayrakların bu canlıların varlığı gözardı edilerek verilmesi sebebiyle ileride deniz aktivitelerini gerçekleştirenlerde ciddi zehirlenmeler ve ölümlere sebep olabileceği belirtildi. ”

Hastanelerde her çeşit zehirlenmenin böcek ısırması kategorisine alınarak ciddi bir çalışma ve araştırma yapılmadığı, denizdeki bu canlılar sebebiyle meydana gelecek zehirlenmelerde soğuk su değil olabildiğince sıcak su ile ısırılan ya da dokunulan yerin yıkanması gerektiği, olabildiğince kapalı giysiler ile yüzülmesinin riski azaltabileceği, özellikle kalp ve çevresinin kapatılması gerektiği belirtildi.

İklim değişikliğinin etkilerinin uzak bir gelecekte olmadığı ve yaşantımızı şimdiden etkisi altına aldığının tartışmasız olduğunun altı çizildi.

Pierre Rosenblat “Avrupa’da benzin ve mazotlu tüm araçlarda kullanılabilecek şekilde bir aparat ile yakıtlarda hidrojen karıştıran ve zararlı atıkları %20 ila %30 arasında düşürecek bir teknolojinin geliştirildiğini, ileride hidrojenin tümüyle kullanılabileceği araçlara geçilebileceğini, hidrojenin oluşturduğu metal korozyonunun seramikten yapılacak silindir ve içten yanmalı motorlar ile çözümlenebileceğini, böylelikle özellikle metropollerde oluşan yüksek hava kirliliğinin azaltılmasının hedeflendiğini ” belirtti.

Tüm bu sorunlar turizm açısından da ele alındığında yatırımcıların yeterli bilince sahip olmayıp yatırımlarını koruyacak önlemleri yalnızca kısa vadeli düşündükleri, çok ucuza pazarlanan ve yalnızca yabancı para girişli, borç ödeme vizyonlu bir turizm anlayışı sonucunda kitle halinde gelen insanların tüm doğamızı ölçüsüz tüketeceği, aşırı kullanılan temiz su, kirletilen bir deniz ve tüketilmiş tarımsal alanlar ile başbaşa kalabileceğimizi, iklim değişikliği sebebiyle antik şehirlerin de harap olup zarar görebileceğini ve bunların da doğrudan yatırımlarını etkileyeceğini kavramadıklarının altı çizildi.

Bu hususta bir basın açıklaması yapılmasına, 15 Mayıs 2019 tarihinde Antalya’da kurulan deniz Müzesine katılabilecek arkadaşlara duyuru yapılmasına, 01.06.2019 tarihinde ödül töreninde buluşulmasına, bu buluşmadan sonra ara verilerek Eylül 2019’da toplanılmasına karar verildi.

Hatıra fotoğrafı çektirilerek toplantıya son verildi. 05.05.2019

Remziye Kartal Rosenblat

[Facebook] [Twitter] [Windows Live] [Yahoo!] [Email]

Posted in Aktivite Duyuruları, Çevre Haberleri, Dernek0 Comments

TÇD Başkanı Güven Tazeledi

ANTALYA’da 2008 yılında kurulan Temiz Çevre Derneği’nin (TÇD) seçimli genel kurulunda mevcut başkan avukat başkanRemziye Kartal Rosenblat, yeniden başkan seçildi.

Akdeniz Üniversitesi Sosyal Tesisleri’nde yapılan 5’inci genel kurulda, tek listeyle seçime gidildi. Genel kurulda konuşan TÇD Başkanı Remziye Kartal Rosenblat, bir sivil toplum kuruluşu olarak çevrenin temiz tutulması ve korunmasına katkıda bulunmak, toplumsal bilinci artırmak, gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak amacıyla yola çıktıklarını söyledi.

İlk çalışmalarının sahilde ve doğada atık maddeleri, evlerden de yanık yağları toplamak olduğunu vurgulayan Rosenblat, “Yaşadığımız evlerimizin balkonlarını, pencerelerini, bahçelerimizi çiçeklerle güzelleştirmek, şehrimizin çiçek kokmasını sağlamak amacıyla da Antalya’da ilk ‘en güzel balkon ve bahçe’ yarışmasını başlattık. İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde de ilk ve orta dereceli okullarımızda ‘Dünya Çevre Dünleri’nde ‘çevre’ konulu resim, fotoğraf, şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenledik, dereceye giren yarışmacıları ödüllendirdik” dedi.

Dernek olarak ayrıca katı, sıvı, gaz gibi kirletici maddelerin bertaraf edilmesi, her türlü enerjinin ekonomik kullanımı ve binaların izolasyonu konularında da belediye ve kamu kurumlarla işbirliği içinde çalıştıklarına işaret eden Rosenblat, “Yaşadığımız çevreye, doğaya zarar veren olumsuz faaliyetleri belgeleyerek kamuoyu ile paylaştık, suç duyurusunda bulunduk, davalar açtık” dedi.

Konuşmaların ardından yeni yönetim kurulunun oluşturulması için seçime gidildi. Remziye Kartal Rosenblat oybirliğiyle yeniden başkan seçilirken, yönetin kurulu üyeliğine Aslı Altan, Yusuf Demir, Fatih Vural Kütük, Mete Ulaş Yüksel, denetim kurulu üyeliğine ise Gönül Didem Akay Yörük, Halime Türkfiliz ve Afife Yüksel seçildi.

www.gunhaber.com.tr internet sitesinden alıntı yapılmıştır.

[Facebook] [Twitter] [Windows Live] [Yahoo!] [Email]

Posted in Çevre Haberleri, Dernek0 Comments

TEMİZ ÇEVRE DERNEĞİ 25.02.2018 GÜNLÜ TOPLANTI NOTLARI

Konyaaltı Öğretmenevinde 25.02.2018 günü toplanıldı.

Didem Gönül Akay Yörük söz aldı; “Hastanelerin ve tıbbi laboratuvarların sıvı kimsayal atıklar ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik zzzDSC_0501Bakanlığının internet sitesine kayıt yaptırılması gerektiğini, Antalya yalnızca Anadolu Hastanesi ile Yaşam Hastanesinin sıvı kimsayal atıklarını ilgili toplayıcıya teslim ettiğini, toplanan sıvı atıkların nasıl doğaya uygun atık hale getirildiğini soruşturduğunda bir şirketin verdiği bilgiye göre Manisa’da kimsayal işlemlerden geçirildikten sonra zararsız sıvıya ya da başkaca kimyasallara dönüştürüldüğünün söylendiğini, Antalya’da çalıştığı kurum ile diğer iki hastane dışında sıvı atıkların çevreye uygun şekilde toplayıcılara teslim edildiğine ilişkin bir bilgi elde edemediğini” açıkladı.

Aslı Altan söz alarak “2018 yılının hastanelerin sıvı atıklarının toplatılması ve çevreye zararsız hale getirilmesine ilişkin olarak çalışma yılı yapılmasını” önerdi. Öneri katılanların oybirliği ile kabul edildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bu hususta yazı yazılmasına ve bilgi istenmesine karar verildi.

03.03.2018 günü Muratpaşa Belediyesi tarafından halk koşusu düzenlendiği ve 2000 yılından önce doğanların bu koşuya katılabilecekleri, internetten koşuya katılmak için kayıt yaptırılması gerektiği belirtildi. İlke olarak çevresel farkındalığı geliştirmek adına bu yarışmaya katılınmasına karar verildi. Katılan arkadaşların sarı tişört ve derneğimizin amblemini taşıyan şapkaları ile katılmasına karar verildi.

“En Güzel Balkon Yarışması” nın tekrar edilmesi durumunda ilke olarak derneğimizin fikri olmakla desteklemek amacı ile katılınmasına karar verildi.

“Dünya Evimizdir” konulu yarışma şartnamesinin yönetim kurulu tarafından hazırlanıp Milli Eğitim Müdürlüğüne başvuruda bulunulduğu belirtildi. Okundu, onaylandı.

Fatih Kütük söz alarak “PVC atıklarını güzelce stoklayıp balya haline getirmelerine rağmen toplayıcıların almak istemediğini, bu konunun da araştırılarak çözümlenmesi gerektiğini belirtti.

Aslı Altan “Zeytinparktaki gönüllü çalışmasına devam ettiğini” belirtti. Ayrıca bazı kişilerin derneklerine üye olmak istediğini, bu konuda bir şey diyemediğini açıkladı. İlke olarak bir üyenin tavsiyesi gerektiğinden öncelikle çevre ile ilgili kişilerin dernek merkezinde görüşülmesine, daha sonraki aşamaların birlikte değerlendirilmesine karar verildi.

25.03.2018 tarihinde saat 10.00’da ilke olarak Üniversite Sosyal Tesislerinde kahvaltıda buluşulmasına karar verildi. 25.02.2018

Remziye Kartal Rosenblat

 

 

 

 

[Facebook] [Twitter] [Windows Live] [Yahoo!] [Email]

Posted in Aktivite Duyuruları, Dernek0 Comments

TEMİZ Çevre Derneği’nce (TÇD) gelenekselleştirilen ‘çevre’ konulu okullar arası resim yarışmasının59257601eb10bb1630ea47aa

3’üncüsü gerçekleştirildi.

Haberin detayları;

http://www.hurriyet.com.tr/hayvan-sevgisini-resimlediler-40468298

 

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)

 

 

[Facebook] [Twitter] [Windows Live] [Yahoo!] [Email]

Posted in Aktivite Duyuruları, Çevre Haberleri, Dernek0 Comments

TEMİZ ÇEVRE DERNEĞİ 26.02.2017 GÜNLÜ TOPLANTI NOTLARI

Akdeniz Üniversitesi Sosyal Tesislerinde 26.02.2017 tarihinde saat 10.00’da kahvaltıda buluşuldu.thumbnail_xDSC_0281
Fatih Bey yine simit getirmişti. Afiyetle yedik.
Didem Hanım yoğun ve ritimli çalışmasına rağmen yine Kemer’den annesi ile birlikte gelerek toplantımıza örnek üyemiz olarak katıldı.
Aslı Altan’ın Minikler Çocuk Klubü ile ilgili çalışmaları ile ilgili slayt gösterisini izledik. Minikler Çocuk Klubü facebook sayfasının ziyaret ve paylaşımının yapılmasına karar verildi. Aslı Altan ve Murat Altan çalışmalarından dolayı alkışlandı.
Konyaaltı Büyükşehir Belediyesinin “En Güzel Balkon Yarışmasına” üyelerimizin olabildiğince yüksek oranda katılmasına karar verildi.

Temiz Çevre Derneği 4.Genel Kurul Toplantısının aşağıdaki gündem maddelerine uygun olarak 08.05.2017 tarihinde saat 10.00’da Akdeniz Üniversitesi Sosyal Tesislerinde, çoğunluk sağlanamadığı takdirde 28.05.2017 günü saat 10.00’da yine Akdeniz Üniversitesi Sosyal Tesislerinde yapılmasına karar verildi:
GÜNDEM:
1- Yoklama ve açılış.
2- Divanın seçimi ve imza yetkisi verilmesi.
3- Yönetim kurulu faaliyet raporunun okunması.
4- Denetim kurulu faaliyet raporunun okunması.
5- Yönetim kurulu faaliyetinin ibrasının oylanması.
6- Denetim kurulu faaliyetinin ibrasının oylanması.
7- Gelecek dönem bütçe ve aidatlarının görüşülup tespit edilmesi.
8- Yönetim kurulu seçimi.
9- Denetim kurulu seçimi.
10- Yapılacak işlerin görüşülmesi.
11- Kapanış.
Toplantı gün ve gündeminin e mail ve telefon ile dernek üyelerine bildirilmesine oybirliği ile karar verildi.
26.03.2017 tarihinde saat 10.00’da mümkün olduğu takdirde yine Akdeniz Üniversitesi Sosyal Tesislerinde kahvaltıda buluşulmasına karar verildi.
Yusuf Demir’in hatıra fotoğrafı çekmesi üzerine toplantıya son verildi.
26.02.2017

Remziye Kartal Rosenblat

[Facebook] [Twitter] [Windows Live] [Yahoo!] [Email]

Posted in Aktivite Duyuruları, Dernek0 Comments

TEMİZ ÇEVRE DERNEĞİ 25.09.2016 TOPLANTI NOTLARI

25.09.2016 günü Akdeniz Üniversitesi Sosyal Tesislerinde saat 10.00’da derneğimizin 9.yıl toplantı döneminin açılışında buluşuldu.DSC_1238

Küçük DEFNE en küçük çevreci unvanını DEMİR’in elinden aldı.

Fatih Kütük simitleri ile birlikte Ebru ve Güney Aksezgin’i de getirmişti ve herkes çok sevindi. Ebru ve küçük GÜNEY artık Antalya’da yaşadıklarını ve bundan sonra toplantılara katılacaklarını bildirdiler.

Mustafa Şen ise üyeliği hakettiğini bildirdi. Hak verdik. Gelecek toplantıda üyeliğinin kabulünün görüşülmesine karar verildi.

Aslı Altan söz aldı ve Konyaaltı Belediyesinin petmatik uygulamasını neden kaldırdığını açıkladı. Petmatiklerin sürekli kötü niyetli kişiler tarafından ip sarkıtılan plastik şişeler ile açıldığını, kişilerin kendi evcil hayvanlarını beslediklerini, yiyeceklerin çok kısa sürede bu makinelerden boşaltıldığını söyledi. Eğitimli ve hayvansever toplumlarda başarı ile uygulanan sokak hayvanlarının beslenmesine ilişkin iyi niyetli bir uygulamadan vazgeçildiğini ve kendisinin de belediyeye hak verdiğini belirtti. Muratpaşa Belediyesinin katı atık toplama ile ilgili olarak puan kartı uygulaması başlattığını, internetten istendiğinde bu kartların belediye tarafından adrese gönderildiğini ve toplanan puanlar ile alışveriş yapılabileceğini belirtti.

Remziye Kartal Rosenblat söz alarak; kullanım için tatlı su ile ilgili büyük sıkıntıların Türkiye genelinde başladığını, ancak önlemler alınmadığı gibi sulama suyu kullananların da kuyuları derinleştirerek daha agresif ve yanlış bir kullanım yolu seçtiğini açıkladı. Devamla Türkiye genelinde elektrik enerjisinin yetersizliğine çözüm olarak Elektrik Piyasası Kurulu başkanının açıklamalarını açıkladı. Kısa dönemde güneşten elektrik üretimi konusunda bireysel aboneliğin daha da yaygınlaştırılması için girişimlerde bulunulacağını açıkladı.
Birsen Şule söz alarak; Güçbirliği toplantılarına katılmaya devam ettiğini, seçimler yapılacağını ve başkanlık için kendisinin de aday olduğunu, olağanüstü hal ilanından dolayı kermeslere izin verilmediğini, ancak mümkün olur olmaz Aslı ile birlikte kermes hazırlığı yaptıklarını belirtti.

Remziye Kartal söz alarak; gelecek dönem ilk ve ortaokullar arası yarışma konusunun düşünülmesini, milli eğitime başvuruda bulunulacağını belirtti. Geçmiş yarışma resimlerinden bir sergi hazırlanmasını önerdi. Osman Yakıcı kendisinde tablolar olduğunu ve sergiye konularak satışı ile gelir elde etmeyi ve yarışmada dereceye girenlere dağıtmayı önerdi. Aslı Altan gelecekteki kermes için bu tabloları değerlendirilebileceğini belirterek herkesin evinde çöplemeyi ya da başkalarına vermeyi düşündüğü biblo vs gibi şeyleri kermes için saklamasını rica etti.

Sergi hazırlığı ve diğer çalışmalar için yardımcı olacakların Remziye Kartal ile irtibata geçmesi ve ayrıca Whatsapp ortamında grup kurularak haberleşmenin daha hızlı olması konusunda görüş birliğine varıldı.

Boğaçay projesinin sürekli olarak halk görüş ve onayına sunulduğunun belirtildiği, bu oylamaların kim tarafından nerde yapıldığının bilinmediği sorusu üzerine Fatih Kütük oylamaların yapıldığını ama duyurunun yapılmadığını, belirli bir çevrenin görüş bildirdiğini belirtti. Aslı Altan, Aşağı Karaman Köyünün tarım alanından çıkarılıp sanayi alanı olarak planlanacağını duyduğunu söyledi.

Osman Yakıcı söz alarak; Belek Kadriye’de The Land of Legends isimli tematik parkın akşamları saat 21 ila 22.30 arasındaki su gösterilerinin çocuklar için çok ilginç olduğunu, çok güzel müzik yayınladıklarını, götürdüğü turistlerin çok memnun kaldığını belirtti. 320 00 00 nolu normal telefon hattından gösteri günlerinin sorularak gidilmesini tavsiye etti. Ayrıca Expo’da 26.09.2016 tarihinde yapılacak olan Teoman konserinin biletsiz olduğunu belirtti. Gitmek isteyen arkadaşların restaurantlar sırasındaki arkadaşının işlettiği MEZOPOTAMYA isimli yerde buluşabileceğini belirtti. Saat 19.00 ile 20.00 arasında konsere gelecek olanların EXPO’daki MEZOPOTAMYA isimli restaurantta buluşması kararlaştırıldı. Yemek içmek zorunlu olmayıp herkesin kendi yediğini içtiğini kendisinin ödemesine karar verildi.

Gelecek toplantının ilke olarak yine aynı yerde ve 30.10.2016 saat 10.00’da yapılmasına karar verildi.

Yusuf Demir’in toplantı fotoğraflarını çekmesi ile derneğimizin 9.yıl toplantı dönemi neşe içinde sona erdi.

Remziye Kartal Rosenblat

[Facebook] [Twitter] [Windows Live] [Yahoo!] [Email]

Posted in Aktivite Duyuruları, Çevre Haberleri, Dernek, Genel0 Comments

TEMİZ ÇEVRE DERNEĞİ 27.03.2016 GÜNLÜ TOPLANTI NOTLARI

Gürağaç Kahvaltı Bahçesinde 27.04.2016 saat 10.00’da kahvaltıda geniş katılımlı olarak toplanıldı.

Remziye Kartal Rosenblat söz alarak başlıklar halinde;
– Tayland’da su sıkıntısı nedeniyle Tayland hükümetinin otellerdeki su kullanımının kısıtlanması konusunda yaptırımlar getirdiğini,DSC_1238 normalde bir kişinin 120.-litre su kullandığı halde otellerde bu miktatrın 350.-litre olduğunu, ülkemizde de bu kışın son derece kurak geçtiğini, kar yağışının olmaması nedeniyle içilebilir temiz su sıkıntısının kapıda olduğunu, ayrıca yeterli yağış olmadığı için barajlarda da sorun olduğunu, ancak her nedense bu konuda yetkililerin önlem almadıkları gibi her hangi bir önlem girişimlerinin de olmadığını, bu yıl turist sayısındaki düşüşün olumlu tek etkisinin su tüketiminin göreceli olarak azalması olacağını,

– Boğaçay projesinin hayata geçirilmek istendiğini, Antalya Müteahhitler Odası Başkanının bu proje ile 40 km daha Antalya’ya deniz sahili kazandırılacağını (???!!!!), arsa ve villa fiatlarının şimdiden katladığını açıkladığını, halihazırda kahvaltı yapılan bölgenin de bundan etkileneceğini, Antalya’nın tümüyle bir betona dönüştüğünü, insanların kira geliri ile üretimsiz yaşama hevesi içerisinde olması nedeniyle geleceği göremeyen bilinçsiz köylünün kısa dönem için imara destek verdiğini, ancak örneğin bahçe sahibinin 10 dönüm arazisi olmasına rağmen buna karşı olduğunu,

– Gelecekte motorlu araçlarda hidrojenin yakıt olarak kullanılmasının kaçınılmaz olduğunu, halen füzelerde ve uzaya gönderilen araçlarda hidrojeenin yakıt olarak kullanıldığını, enerjiyi harekete çeviren motor sistemine uyumlu ve daha çevrece bir yakıt türünün bilinmediğini ve alternatif bulunmadığını, hidrojenin deniz suyundan elde edilip daha sonra atık olarak harcandığında yine oksijen ile birleşerek su haline geleceği için geri dönüşümlü olduğunu, hidrojenin sorununun hava ile teması halinde yanıcı olması ve depolanarak kullanılması olduğunu, bu sorunun Amerikalı bilim insanı Stanley Allen Meyer (1940-1998) tarafından çözümlendiği ancak 1998 yılında 57 yaşında bir restauranttan çıktığında öldüğünü, tüm kuşkuların Amerikalı Petrol kartelleri tarafından öldürtüldüğü şeklinde olduğunu,

– Derneğimiz tarafından düzenlenen yarışmanın okullarda duyurulmadığını, çocukları okullara giden ya da başka şekilde çocuklu ailelerin velilerinin uyarılarak yarışmanın duyurulması konusunda çaba harcanması gerektiğini,

– Korkuteli ve köylerine Antalya arıtma tesislerinden alınan atık çamurunun işlenmeden doğrudan açık alana atıldığı, bu atık çamurunun ağır metaller içermesi, kara sinek üretimi için uygun ortam yaratması, mikrop ve salgın hastalığa sebep olasılığı, ağır metallerin yeraltı suyuna karışma riski nedeniyle tüm canlılar için büyük tehlike arzetmesi nedeniyle dernek yönetim kurulu kararı ile şikayetlerin yapıldığını belirtti.

Ayşe Topaç söz alarak; kent konseyi son toplantısının Dokuma Fabrikasının bulunduğu alanda yapıldığını, bu alanın içindeki yeşil alanlar ve ağaçlar bakımından Antalya için çok değerli olduğunu, kurulu fabrikadaki tüm aletlerin Almanya’dan alındığını ve büyük bir yatırım olduğunu, ancak artık işlemez ve harap bir halde bulunduğunu, bir kısım alanın davalık olduğunu, o alanın da yeşil alan olarak kullanılması durumunda Antalya için olağanüstü bir güzellik olacağını belirtti. Zeynep Toktaş söze devamla, gelecek kahvaltının bu alanda düzenlenmesi için görüşme yapabileceğini, bilgi vereceğini belirtti.

Ebru Kaçın söz aldı; Expo Center’in açılışı için 120.-milyar lira bütçe ayrıldığını, 16 ülkenin katıldığını, ancak hiç bir Avrupa Ülkesinin standının olmadığını, bazı alanların ve özellikle çok önem verilen expo kulesinin tümüyle açılışa yetişmesinin mümkün olmadığını, expo biletlerinin sonraki dönemde 60.-Euro olarak öngörüldüüğünü, bu sebeple şimdiden kampanya çerçevesinde indirimli bilet alınmasının iyi olacağını açıkladı.

Mutlu Kartal söz alarak; expoya gidecek turist olmadığı için ileride biletlerin bedava verileceğini tahmit ettiğini belirtti.

İsa Vuran söz alarak; Aksekililer Derneğinin 50 TL bedeli ile öğle yemeği dahil 22.04.2016 günü günübirlik gezi düzenlediğini, araçların 08.00’de Aydın Kanza Parkı ve eski Dedeman yeni Akra Barut Oteli önünden hareket edeceğini, katılmak isteyenlerin kendisine 0532 301 41 45 nolu telefondan ulaşabileceğini belirtti.

Gelecek toplantının 24.04.2016 tarihinde saat 10.00’da mümkün olduğu takdirde Dokuma Fabrikası alanında yapılmasına karar verildi.

Geleneksel hatıra fotoğrafı çekilerek toplantıya son verildi. 27.04.2016

Remziye Kartal Rosenblat

[Facebook] [Twitter] [Windows Live] [Yahoo!] [Email]

Posted in Aktivite Duyuruları, Dernek0 Comments

ÖĞRENCİLER TEMİZ ÇEVREYİ ANLATACAK

12067126_10207347806045240_332544754_n (1)

[Facebook] [Twitter] [Windows Live] [Yahoo!] [Email]

Posted in Aktivite Duyuruları, Çevre Haberleri, Dernek0 Comments

TEMİZ ÇEVRE DERNEĞİ 27.12.2015 TOPLANTI NOTLARI

Akdeniz Üniversitesi Sosyal Tesislerinde geniş katılımlı toplantı yapıldı.
Toplantıda Ayşe Topaç söz aldı ve Kent Konseyi Toplantısındaki görüşmeleri özetledi. Nükleer enerji, cadde ve kaldırımların temizliği, DSC_1235Boğaçay Projesi, plajların durumu, çevre kültürü oluşturulması, anıt ağaçların korunması, Kızıllı Çöp Alanındaki sızıntı, pil atıkları, Vakıf Zeytinliği ve Expo Fuarı hakkında yapılan görüşme ve konuşmaları aktardı.
Mutlu Kartal söz aldı, Türkiye’de Rusya ortaklığı ile yapılacak olan nükleer elektrik santralının şüpheli hale geldiğini, güneşten elde edilen elektrik enerjisi nedeniyle istenilen fiyata satış olma olasılığının düştüğü gibi yaşanan son krizlerin de etkili olduğuna ilişkin yorumları aktardı.
Pierre Rosenblat söz alarak; elektrik fiyatının azar azar ama sistematik olarak 2015 yılı boyunca yaklaşık %20 oranında arttığını, güneşten elektrik enerjisi elde edilmesi konusunda Korkuteli’ne konulan trafo kotasını anlamsız bulduğunu belirtti.
Remziye Kartal Rosenblat, nükleer enerjinin temiz enerji olduğu kesin ancak bilimsel çalışmayan, bilime destek verilmeyen, az gelişmiş ülkelerde kontrol ve bakımının dünya için risk oluşturduğunu, bu sebeple nükleer enerjiye karşı olmaya devam etmeleri gerektiğini belirtti.
Ayşe Topaç; hava kirliliği nedeniyle Antalya’da kanser vakıalarının arttığından şüphelenildiğini açıkladı. Antalya’nın havasının kirliliğinin kışın yakılan ucuz kömürden kaynaklandığı, daha önceki belediye döneminde daha etkin bir düşük kalorili kömürün Antalya’ya girmemesi konusunda disiplin gösterildiğini, ancak havaların güzel gitmesine rağmen şimdiden ağır bir düşük kalorili kömür kullanılmasından kaynaklanan kirliliğin yaşandığını açıkladı.
Çevre kültürü oluşturulması için ilk ve orta öğretim öğrencileri arasında yeniden yarışma tanzim edilmesi kararlaştırıldı.
Vakıf zeytinliğinde gezi düzenlenmesine, en kısa zamanda Kızıllı’da bir ziyaret yapılmasına karar verildi.
Expo Fuarı ile ilgili açıklamalar dinlenildi ve Remziye Kartal Rosenblat tarafından inceleme yapılarak gelecek toplantıda görüşülmesine karar verildi.
Pil atıkları ile ilgili olarak 2014 yılında yapılan çalışmanın sonucunda; ihale ile atık işinin verildiği ancak bu işi Türkiye çapında üstlenen firmanın toplanan pilleri ne yaptığının tespit edilemediği ifade edildi.
En son kaydı yapılan ve hayata veda eden üyemiz Necibe Gençsoy anıldı. Yeni yılın sağlıklı ve barış bir yıl olması temenni edildi.
Gelecek toplantının 31.01.2016 tarihinde yapılmasına, mümkün olması halinde Vakıf Zeytinliğinde gezi tertip edilerek yapılmasına, organizasyon yapılabildiği takdirde Remziye Kartal Rosenblat tarafından üyelere duyurulmasına karar verildi.
Geleneksel grup fotoğrafı çekilerek toplantıya son verildi.

Remziye Kartal Rosenblat

[Facebook] [Twitter] [Windows Live] [Yahoo!] [Email]

Posted in Çevre Haberleri, Dernek0 Comments

Haziran 2023
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Döviz Kurları

Hava Durumu

Hava, 29 Mayıs
Antalya’deki Hava Durumu
+18

Yük.: +26° Düş.: +16°

Nem: 72%

Rüzgar: ESE - 11 KPH

İstanbul’deki Hava Durumu
+17

Yük.: +21° Düş.: +16°

Nem: 87%

Rüzgar: SW - 10 KPH

İzmir’deki Hava Durumu
+14

Yük.: +27° Düş.: +17°

Nem: 93%

Rüzgar: SSW - 6 KPH

Ankara’deki Hava Durumu
+13

Yük.: +22° Düş.: +8°

Nem: 81%

Rüzgar: WNW - 14 KPH

Vizyon