Temiz Çevre Derneği 05.05.2019 Tarihli Toplantı Notları

05.05.2019 tarihinde LTK Tenis Klubünde buluşuldu. Börekler, kekler, kahvaltılıklar eşliğinde güzel bir kahvaltı yapıldı. Aslı Altan söz ltkalarak; bu yılki yarışmanın seçmelerinin yapıldığını ve dereceye girenlere bilgi verildiğini, ödül dağıtımının 01.06.2019 tarihinde saat 14.00’de Akdeniz Üniversitesi Sosyal Tesisleri küçük konferans salonunda yapılacağını açıkladı. Ayrıca kendisi tarafından derneğimiz adına üretmiş olduğu ahşap çiçekli panoları dağıttı. Bağış amacı ile gerekirse satılabileceğini belirtti.

Leyla Cihan söz alarak İstanbul’da açılan yeni hava limanı hakkındaki gözlemlerini dile getirdi. Hava limanında tüm işçiliklerin düşük kalitede olduğunu, otobüs durak ve apron mesafeleri ile valizlerin alındığı mesafelerin çok uzak olduğunu, bu yüzden uçak saatlerine yetişemeyen pek çok yolcu bulunduğunu belirtti. Murat Altan devam ile “Havis” isimli şirketin işlettiği otobüslerin 21.-TL karşılığında Zeytinburnu ve Taksim dağıtım noktalarına kadar yolcuları taşıdığını, Avrupa Yakasındaki bu mesafenin 1,5 saat kadar sürdüğünü belirtti.

Ayşe Topaç Kent Konseyi Toplantısına katıldığını ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı yetkilisi biyolog Elif Hanım’ın açıklamalarının korkutucu olduğunu belirtti. Antalya sahil şeridinde denizin ısınması sebebiyle Kızıldeniz’den Süveyş Kanalından geçerek gelen sıcak deniz balıkları olan Aslan Balığı ile Balon Balığının çok zehirli olduğu, bu balıkların vücuda dokunması neticesinde şok geçirilip ölünebileceğini, suyun ısınması sebebiyle çok fazla miktarda denizanası ürediğini, suyun sıcaklığının düşmesi durumunda bu canlıların üremeyeceğini, ancak suyun sıcaklığı düşmediği için üreme periyotlarının da sıklaştığını belirtti. Pierre Rosenblat söze devamla; iklim değişikliği sebebiyle suyun ısınması sonucunda hem Cebelitarık hem de Süveyş Kanalından normalde okyanuslarda yaşayan köpekbalığı türlerinin Akdenize geçtiğini belirtti.

Aslı Altan 2018 yılında Türk Deniz Araştırmaları Vakfının konferansına katıldığında edindiği bilgilere göre ” Dünya 2 derece ısındığında buz tabakalarının erimesi sebebiyle okyanusların ısınması ve kar örtüsünün azalması sonucu oluşacaktır. Bunun sonucunda deniz seviyesinin yükselmesi, canlıların uyum sağlamasına vakit kalmayan ani iklim değişiklikleri meydana gelecektir. Dünya 4 derece ısındığında ise kıyı kentleri sular altında kalacak ve içilebilir temiz su sıkıntısı ile birlikte canlı varlıkların uyum sağlayamayacağı sıcak hava dalgaları oluşup insan nüfusunun büyük kısmı yok olacaktır. ” dedi.
Kamil Topaç söz alarak “Konyaaltında denize girdikleri yerde poşet atığı zannettikleri şeylerin çok büyük ve daha önce hiç tanık olmadıkları ölü denizanası olduğunu öğrendiklerini” belirtti.

Ortak dile getirilen kaygı ile “turist sayısındaki artışın biyokirliliği artırdığı, özellikle tam arıtma yapılamaması sebebiyle sular vasıtası ile denize karışan biyolojik atıkların aslan balığı, balon balığı, deniz kestanesi, deniz çıyanı, denizanası gibi canlılar için beslenme zincirinde zenginlik oluşturup yılda iki kez üreyen canlıların sürekli olarak ve daha sık zamanlarda ürediğinin tespit edildiği, mavi bayrakların bu canlıların varlığı gözardı edilerek verilmesi sebebiyle ileride deniz aktivitelerini gerçekleştirenlerde ciddi zehirlenmeler ve ölümlere sebep olabileceği belirtildi. ”

Hastanelerde her çeşit zehirlenmenin böcek ısırması kategorisine alınarak ciddi bir çalışma ve araştırma yapılmadığı, denizdeki bu canlılar sebebiyle meydana gelecek zehirlenmelerde soğuk su değil olabildiğince sıcak su ile ısırılan ya da dokunulan yerin yıkanması gerektiği, olabildiğince kapalı giysiler ile yüzülmesinin riski azaltabileceği, özellikle kalp ve çevresinin kapatılması gerektiği belirtildi.

İklim değişikliğinin etkilerinin uzak bir gelecekte olmadığı ve yaşantımızı şimdiden etkisi altına aldığının tartışmasız olduğunun altı çizildi.

Pierre Rosenblat “Avrupa’da benzin ve mazotlu tüm araçlarda kullanılabilecek şekilde bir aparat ile yakıtlarda hidrojen karıştıran ve zararlı atıkları %20 ila %30 arasında düşürecek bir teknolojinin geliştirildiğini, ileride hidrojenin tümüyle kullanılabileceği araçlara geçilebileceğini, hidrojenin oluşturduğu metal korozyonunun seramikten yapılacak silindir ve içten yanmalı motorlar ile çözümlenebileceğini, böylelikle özellikle metropollerde oluşan yüksek hava kirliliğinin azaltılmasının hedeflendiğini ” belirtti.

Tüm bu sorunlar turizm açısından da ele alındığında yatırımcıların yeterli bilince sahip olmayıp yatırımlarını koruyacak önlemleri yalnızca kısa vadeli düşündükleri, çok ucuza pazarlanan ve yalnızca yabancı para girişli, borç ödeme vizyonlu bir turizm anlayışı sonucunda kitle halinde gelen insanların tüm doğamızı ölçüsüz tüketeceği, aşırı kullanılan temiz su, kirletilen bir deniz ve tüketilmiş tarımsal alanlar ile başbaşa kalabileceğimizi, iklim değişikliği sebebiyle antik şehirlerin de harap olup zarar görebileceğini ve bunların da doğrudan yatırımlarını etkileyeceğini kavramadıklarının altı çizildi.

Bu hususta bir basın açıklaması yapılmasına, 15 Mayıs 2019 tarihinde Antalya’da kurulan deniz Müzesine katılabilecek arkadaşlara duyuru yapılmasına, 01.06.2019 tarihinde ödül töreninde buluşulmasına, bu buluşmadan sonra ara verilerek Eylül 2019’da toplanılmasına karar verildi.

Hatıra fotoğrafı çektirilerek toplantıya son verildi. 05.05.2019

Remziye Kartal Rosenblat

[Facebook] [Twitter] [Windows Live] [Yahoo!] [Email]

yazar:

- toplam 212 yazisi var Temiz Çevre Derneği.


Yazarla Iletisime Gecin

Yorumunuzu Yazin

*

Nisan 2023
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Döviz Kurları

Hava Durumu

Hava, 29 Mayıs
Antalya’deki Hava Durumu
+18

Yük.: +26° Düş.: +16°

Nem: 72%

Rüzgar: ESE - 11 KPH

İstanbul’deki Hava Durumu
+17

Yük.: +21° Düş.: +16°

Nem: 87%

Rüzgar: SW - 10 KPH

İzmir’deki Hava Durumu
+14

Yük.: +27° Düş.: +17°

Nem: 93%

Rüzgar: SSW - 6 KPH

Ankara’deki Hava Durumu
+13

Yük.: +22° Düş.: +8°

Nem: 81%

Rüzgar: WNW - 14 KPH

Vizyon