Plastik Poşet Yerine Bez Torba Kullanalım!

Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksek Okulu Müdürü Biyolog Doç. Dr. Hacer Bakır Sert, yurt dışında bir çok ülkede yasak olmasına rağmen ülkemizde her alanda kullanılan Plastik poşetlerin çevreye verdiği zararlara dikkat çekerek halkın plastik poşet yerine bez torba kullanımına yönelik çalışma içerisinde olduklarını kaydetti.

Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksek Okulu Müdürü Biyolog Doç. Dr. Hacer Bakır Sert yaptığı açıklamada alışverişlerde kullanılan plastik poşetlerin yerine bez torba kullanılması gerektiğini söyledi. Doç. Dr. Sert açıklamasında plastik poşetlerin doğada yok olma süresinin yaklaşık 1000 yıl olduğunu belirterek plastik poşet yerine bez torba kullanılmasının gelecek nesiller adına alınacak en büyük tedbirlerin başında geldiğine dikkat çekti.

Dakikada 1 Milyon Plastik Poşet Çöpe Gidiyor

Bilyolog Doç. Dr. Sert şunları kaydetti:” Polietilen demlen petrol türevinden ve atık plastik malzemelerin ikincil kullanımından elde edilen plastik poşetler maalesef günlük hayatımız içerisinde önemli bir yer tutuyor. Dünyada her yıl 4-5 trilyon plastik poşet üretilirken, ortalama olarak dakikada bir milyon plastik poşet çöpe atılıyor. Alışveriş dönüşü 10-15 dakikalık bir süre için taşıma amaçlı kullandığımız ve daha soma çöplerimizle birlikte attığımız plastik poşetlerin doğada yok olma süresi yaklaşık 1000 yıl!
Plastik poşetler doğada bozunmaya başladığında, çevreye zararlı kimyasallar yayılıyor ve besin zincirini yavaş yavaş kirletiyor. Bunun yanı sıra, naylon poşet üretimi petrol ve doğal gaz gibi yenilenemeyen enerji türlerinin de giderek azalmasına yol açıyor” dedi.

Geleceğimiz Düşünüyorsak Bez Torba Kullanalım

Düşünmeden kullanıp attığımız plastik poşetler ile hayvanların yaşamına da korkunç zararlar vermiş oluyoruz diyerek sözlerine devam eden Doç. Dr. Sert:” Dünya Doğa Koruma Vakfı verilerine göre naylon poşetlerden ötürü her yıl 100.000′ in üzerinde balina, fok, su kaplumbağası ve kuş ölüyor. Karada ise inekler, keçiler ve diğer hayvanlar yem ararken genellikle plastik parçalar yiyorlar. Bu nedenle hastalanabiliyor ve hatta ölüyorlar. Eğer çocuklarımızı, gelecek nesilleri biraz olsun düşünüyorsak çevre koruma konusunda daha hassas ve bilinçli davranmalıyız. Buna, her gün kullandığımız plastik poşetleri artık kullanmayarak ya da aynı poşeti tekrar tekrar kullanarak başlayabiliriz. Fakat en doğrusu eskiden olduğu gibi file ya da bez torba kullanımı. Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksek Okulu bünyesinde bu konuda bir çalışma yapmayı planlıyoruz.

Plastik Poşet Kullanımı Bir Çok Ülkede Yasak

Son yıllarda doğayı daha az kirleten ve doğada kolay çözülen plastik torba üretimi & kullanımı söz konusu. Fakat bu poşetler de diğerleri kadar olmasa da çevre için zararlı. Birçok ülkede alışveriş merkezlerinde plastik torba yerine kâğıt torba kullanılmaya başlandı. İsteyene ufak bir ücret karşılığı bez torba satılıyor. Bazı ülkelerde ise plastik torba kullanımını azaltmak amacıyla poşetlere yüksek vergi uygulanıyor. Bu durumda işyerleri poşetler için para talep ediyor. Tabii ki tekrar tekrar kullanılabilirliğinin fazla olması açısından da vatandaşlarca bez torba tercih ediliyor. Paris’te naylon torba kullanımı 2009 yılında yasaklandı. Aynı yasak 2011 yılı itibarı ile İtalya’da geçerli oldu. New York kentinde geri dönüşümü olmayan plastik poşet kullanımını yasakladı. Poşetlerin yanma, ‘Geri dönüşüm sistemine katılmak için bu torbayı geri getirin’ yazmak zorunlu kılındı. Plastik poşetler San Fransisco ve California’da alış veriş merkezlerinde ve eczanelerde kullanılmıyor. Bizde bu bilinci halkımızda oluşturmak için böyle bir çalışma yapmayı hedefliyoruz. Bu konuda başta Manavgat Belediyesi olmak üzere Sivil Toplum Teşkilatları ile de fikir alışverişinde bulunacağız” dedi.

[Facebook] [Twitter] [Windows Live] [Yahoo!] [Email]

yazar:

- toplam 73 yazisi var Temiz Çevre Derneği.


Yazarla Iletisime Gecin

Yorumunuzu Yazin

*

Temmuz 2021
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Döviz Kurları

Hava Durumu

Hava, 29 Mayıs
Antalya’deki Hava Durumu
+18

Yük.: +26° Düş.: +16°

Nem: 72%

Rüzgar: ESE - 11 KPH

İstanbul’deki Hava Durumu
+17

Yük.: +21° Düş.: +16°

Nem: 87%

Rüzgar: SW - 10 KPH

İzmir’deki Hava Durumu
+14

Yük.: +27° Düş.: +17°

Nem: 93%

Rüzgar: SSW - 6 KPH

Ankara’deki Hava Durumu
+13

Yük.: +22° Düş.: +8°

Nem: 81%

Rüzgar: WNW - 14 KPH

Vizyon